Reverzní osmoza se používá k úpravě běžné vodovodní vody na vodu vhodnou pro akvaristické účely. Zejména u vod s vysokou tvrdostí a pH, které nevyhovují většině tropickým rybám a rostlinám v akváriu. Při čištění vody pomocí reverzní osmozy je voda proháněna polopropustnou membránou, která propouští pouze molekuly vody. Zachycuje tak naprostou většinu ostatních nežádoucích částic, které voda obsahuje. Tuto vodu lze potom ve vhodném poměru namíchat s neupravenou vodovodní vodou. Tato voda má dostatečnou pufrační schopnost (to znamená schopnost tlumit výkyvy pH). Při vhodné filtraci a dávkování CO2 navíc snadno dosáhneme optimální, to znamená mírně kyselé hodnoty pH.
Před samotnou filtrací je dobré vodu zbavit větších nečistot a chloru, který by podstatně snižoval životnost membrány. Proto je nutné před jednotku reverzní osmozy (RO) předřadit speciální filtry, které vstupní vodu požadovaným způsobem upraví.
Denní výkon RO vlitrech závisí hlavně na velikosti a čistotě membrány a na tlaku, kterým je voda přes membránu protlačována.