Pokud akvárium správně funguje, tak se řasy objevují pouze v omezené míře nebo vůbec. Správný postup na založení akvária najdete ve videu Zakládáme akvárium. Jak pravidelně pečovat o akvárium si přečtete v článku Péče o akvárium.
Podrobnější informace, jak se zbavit řas najdete v návodu Jak na řasy.
Ve stručnosti problémům s řasami předcházíme biologickou filtrací, vhodným osvětlením, dobou svitu, zdravými rostlinami, pravidelnou výměnou vody, odkalováním dna. Neméně důležité je také optimální množství ryb v akváriu a jejich nepřekrmování. Více informací o výběru a množství ryb najdete tady.
Doporučujeme také vysadit do akvária řasožravé ryby a šneky (Otocinclus affinis, Caridina japonica, Neritina zebra, Crossocheilus siamensis, Sturisoma panamense, Garra rufa).
Důležité je také pravidelně přidávat prospěšné bakterie Bactoesex. Bactoesex obsahuje prospěšné bakterie, které v akváriu fungují jako úklidová četa. Rozkládají výměšky ryb (amoniak, dusitany) a odumřelou organickou hmotu a mění je na jednoduché látky (dusičnany, fosfor, draslík a CO2), které rostliny přijímají jako živiny.
V naší nabídce najdete podpůrné prostředky Řasobijec, Bactoesex, CO2 Vital.
Tak i razantní přípravek proti štětičkové řase a sinicím Algaedestruct.
Proti řasám skvěle působí i filtrační médium Aqua pura a černé uhlí Carbon profesional, které vodu zbaví všech nežádoucích látek. Vhodné je také filtrační médium Aquadetox, který poskytuje domov právě pro čistící bakterie.
A samozřejmě nejeefektivněji působí optimální množství CO2 ve vodě. Rostliny jsou pak vitální a zdravé a řasy nemají šanci. CO2 dávkujeme do akvária pomocí tlakové láhve.
V případě, že chováte velké ryby, tak se nám velmi osvědčilo používání ozónizátoru.
Zelený zákal vyřeší dobře UV lampa nebo přípravek Seachem Clarity.