Čichavec líbající - Helostoma temmincki Expand

Čichavec líbající - Helostoma temmincki


6054

Nové

Klidná, krásná ryba, vhodná do větších akvárií

Více podrobností

Skladem

58 Kč

s DPH

Popis

Čichavec líbající, je sladkovodní rybka původem z jihovýchodní Asie, konkrétně z oblasti Thajska, Malajsie a Indonésie. Tato rybka je známá svým unikátním vzhledem a chováním, které připomíná polibek.

 • Čichavec líbající je poměrně velká ryba, která dorůstá délky obvykle mezi 15 až 25 centimetry. Má charakteristická ústa, která při krmení nebo přetlačování s jinými samci vypadají jako pysky.
 • Tato ryba má většinou zbarvení růžovo-platinové, některé mají i zlatavý nádech. Samečci mohou mít také delší a výraznější ploutve než samice, ale je těžko rozeznatelné.
 • Čichavec líbající je mírumilovná ryba a obvykle se dobře snáší s jinými druhy ryb. Může však být agresivní vůči jiným samečkům v období rozmnožování. Doporučuje se chovat je ve skupině nejméně 4 až 6 jedinců.
 • Tito rybky jsou všežravci a jejich strava by měla zahrnovat vyváženou kombinaci živé, mražené a suché potravy. Mohou se živit drobnými korýši, hmyzem, řasami a speciálními granulemi nebo vločkami pro cichlidy. Jsou to jedni z nejlepších řasožroutů!
 • Akvárium pro čichavce líbající by mělo být dostatečně prostorné, s minimální kapacitou 200 litrů pro menší skupinu. Důležité je mít dostatek úkrytů a větší množství rostlin.
 • Teplota vody by měla být udržována mezi 22 až 28 °C a pH snáší dobře ve velkém rozmezím.
 • Čichavci líbající jsou relativně odolní a nenároční na péči, což je dělá vhodnými pro akvaristy, ryba je dlouhověká, je však potřeba velká nádrž.
DOPRAVA RATAJ - AKVARIJNÍ ŽIVOČICHY VÁM DOVEZEME NAŠÍM AUTEM
 • Akvarijní živočichy Vám dovezeme v rámci našich rozvozů - termín přepravy závisí na tom, kdy máme nejbližší rozvoz Vaším směrem.
 • Po obdržení objednávky Vám zavoláme a domluvíme se na termínu doručení.
Navíc
 • Naše auto je plně klimatizováno s možností výhřevu pro chladné dny, čímž je zajištěn komfort pro živočichy v každém ročním období.
 • Máme potřebná oprávnění od státní veterinární správy pro přepravu ryb a živočichů.

ZDRAVÉ A VYBARVENÉ RYBY

Ryby nabízíme od r.2009 v kamenném obchodě Akvazoo Rataj. Za tu dobu jsme si nejen našli prověřené a zkušené chovatele, ale naučili jsme se rybám rozumět. Navíc:

 • Ryby krmíme japonským krmivem Hikari a krmivem Rataj pro extra vybarvení a vitalitu
 • Rybám pravidelně dopřáváme výluh z mandlovníkového listí. Mandlovníkové listí působí nejen bakteriostaticky, ale podporuje i kondici a vybarvení ryb.

BALENÍ RYB

 • Ryby jsou přepravovány v plastovém sáčku, který je dofouknutý kyslíkem
 • K zajištění tepelné izolace jsou ryby během přepravy umístěny do polystyrenové krabice
AKLIMATIZACE ŽIVOČICHŮ

Před vypuštěním živočichů do akvária je třeba je pozvolna aklimatizovat na teplotu a hlavně chemismus vody v akváriu. Balík s živočichy necháme vytemperovat na pokojovou teplotu. Následně otevřeme sáček s živočichy a nalijeme do něj pozvolna vodu z akvária tak, aby jsme navýšili objem vody zhruba o 50%. Ryby necháme 15 minut aklimatizovat (ne déle), a poté je s obsahem celého sáčku pomalu nalijeme do akvária. pH akvarijní vody ve vašem akváriu by mělo být v rozmezí 6,5- 7,5 (zjistíte testem AKVIN) a nulový obsah nitritů (zjistíte testem  AZOTIN).
REKLAMACE

Ryby chováme a balíme tak, aby k Vám dorazily ve 100% kondici. Pokud by se vám ale něco nezdálo, prosíme Vás o vyfocení ryb ještě předtím, než je vypustíte do akváriaReklamaci spolu s fotkou nám odešlete na email info@rataj-spk.cz.

Důležité je dodržet kroky aklimatizace živočichů, aby ryby nedostaly šok.

INFORMACE

Přečtětě si návod JAK CHOVAT AKVARIJNÍ RYBY

Parametry

Země původuJV Asie
Teplota (°C)22-28
Prodejní velikost3-5 cm
Max. velikost20 cm
ChováníMírumilovné, klidné
Min. velikost nádrže200l
BiotopAsie
Dop. počet ryb4 - 8 kusů
KrmivoVšežravec (živé, mražené, vločkové, granule, zelená potrava)
pH5,5-8
VěkMax. 10 let
Vhodný typ nádržeSpolečenská
TříděníLabyrintky

Akvarijní živočichové