1)Jak poznám, že AQUA PURU (AP) je nutno regenerovat?
Médium změní barvu ze světle žluté na hnědou. Doporučujeme také pravidelně testovat obsah organických látek testem ANTIALGAE a obsah dusičnanů např. JBL testem. Tyto látky se používáním AQUA PURY radikálně snižují. Opětovný nárust těchto látek značí nasycení média a je nutné přistoupit k regeneraci.
2) Jaký je rozdíl mezi fungováním AQUA PURY a aktivního uhlí?
AP na sebe poutá látky, které mají intovou povahu to znamená, že vykazují elektrický náboj. Aktivní uhlí naopak adsorbuje látky, které jsou chemicky elektroneutrální. Je proto ideální obě média používat současně a odstranit tak z vody celé spektrum škodlivých látek.
3) Jaký je rozdíl mezi AP a klasickým intoměničem?
Iontoměniče z vody přednostně odstrańují anionty obsažené v akvarijní vodě, hlavně dusičnany. AP podobně jako Purigen má speciálně upravený a aktivovaný povrch tak, aby s max. intenzitou odebíraly z vody hlavně organické látky a jen okrajově anionty jako jsou dusičnany. Proto se AP a purigen regenerují v SAVU a ne v roztoku NaCl jako iontoměniče.
AP tedy z vody odstrańuje hlavně organické látky iontové povahy, v omezeném rozsahu NO2- a NO3 -. Nemění pH vody ani její tvrdost.
4) Pro jaké akvária je AP ideální?
Především pro všechny čerstvě založené nádrže, kdy radikálně zrychluje záběh nádrže a předchází vzniku řas. Dále pro všechny nádrže, kde máme z jakéholiv důvodu málo nebo žádné rostliny - afričtí tlamovci a jiné dravé cichlidy, které ničí rostliny. A také u akvárií, u kterých nejsme schopni nebo ochotni pravidelně vyměňovat vodu a odkalovat dno.
5) Pro jaká akvária AP nedoporučujeme?
Hustě zarostlá rostlinná akvária s výkonným LED osvětlením a přídavkem CO2, kde je dusík často limitním faktorem růstu rostlin. Pro tyto nádrže doporučujeme spíše používání kvalitního aktivního uhlí.