Jak na kobercové rostliny v akváriu

Koberečky v akváriu jsou krásné a lákají řadu akvaristů. Nicméně jsou opředené aurou neúspěchu, kdy se o kobercových rostlinách traduje, že nerostou, žloutnou a prostě se jim nedaří. Pokud ale dodržíte pár jednoduchých pravidel, tak na pěstování kobercových rostlin není nic zas tak těžkého. Pojďme se na ně podrobněji podívat.

Vyberte vhodný substrát

Důležité je zvolit vzdušný substrát, kterým budou dobře cirkulovat kyslík a živiny. Pak koberečky rychle a dobře zakoření a kobereček se bude také lépe rozrůstat. Můžete použít už obohacený základní substrát nebo pod základní substrát vložit substrát obohacený. Koberečky budou mít tak extra porci živin pro růst.

Hloubka substrátu by měla být alespoň 3 cm, aby rostliny v substrátu dobře držely. Profil substrátu se prohlubuje k zadní části nádrže, kdy by měl profil mít kolem 8 cm

U přední strany nádrže by měla být hloubka pouze 0,5 cm, docílíte tak čistého vzhledu nádrže.

Doporučujeme použít vulkanický přírodní substrát Volcano black a zásobní substrát Staré dno. Staré dno obsahuje kromě živin i přírodní růstové hormony a prospěšné bakterie získané z žížalího čaje (Vermiko), které nastartují rychlý růst rostlin.

Zvolte vhodné kobercové rostliny

Kobercové rostliny jsou většinou náročné, potřebují tedy silné světlo, CO2 a živiny.

K méně náročným kobercovým rostlinám patří Cryptocoryne parva, Glossostigma, Echinodorus latifolius, Echinodorus quadricostatus, Sagittaria subulata. Nicméně i těmto rostlinám přídavek CO2 a živin prospěje. 

K náročnějším kobercovým rostlinám patří Hemianthus callitrichoidesMicranthemum Monte CarloEleocharis minimaLilaeopsis novae zelandiae,Lilaeopsis brasiliensisEleocharis acicularis.


Kobercové rostliny vybírejte dle technického vybavení akvária. Pokud máte slabé nebo střední osvětlení, vybírejte nenáročné kobercové rostliny.

Co potřebují ty náročnější kobercové rostliny? Světlo, CO2, výživa.

Pěstování náročných kobercovek bez CO2 a silného světla je jako snažit se budovat svaly s omezeným přístupem k dobrým bílkovinám. Je to určitě možné, ale úspěch je velmi závislý na překonání 3 výzev:

SVĚTLO

Náročné kobercovky vyžadují dost světla a protože rostou těsně u dna, potřebují světlo, které dává slušné palby. K nejsilnějším světlům z naší nabídky patří Chihiros wrgb, Aquatlantis easy led 2.0. Světlo by mělo svítit 10-12 hod denně.

CO2

CO2 pro náročné kobercovky je must. Co je ale také důležité je to, aby byl zajištěn správný rozptyl CO2 v akváriu a dostalo se i na rostliny u dna. Důležitý je tedy nejen dobrý atomizér nebo difuzér, ale i optimální proud v akváriu. Optimálního proudění dosáhnete jak kvalitní filtrací, tak skleněnými nátoky a výtoky, které odpovídají velikosti akvária. Při výběru filtrace je třeba myslet nejen na velikost akvária, ale i na hustotu osázení.

V neposlední řadě je třeba nastavit správné množství CO2 pro vaše akvárium. Nejefektivnější je použít pH kontroler, kde nastavíte optimální hodnotu pH dle Tillmanovy tabulky. 

AKLIMATIZACE

Těžká fáze pro koberečky může být na začátku (žloutnutí, hnití), kdy nastává přechod z jiných parametrů vody a to může být pro rostliny stres. Nicméně nevěšte hlavu a pokud budete dodržovat výše zmíněné body, kobereček se po čase dostane zpět do kondice. 

VÝŽIVA

Stejně jako klasické stonkové náročné rostliny potřebují koberečky živiny pro dobrý růst. Základ je hnojivo s obsahem mikro a makro prvků, které můžete doplnit specifickými hnojivy, které obsahují fosfor, dusík, draslík. Z naší nabídky hnojiv doporučujeme osvědčenou kombinaci Bioflor master, Makron NPK, Nitate green a Fosfor+. 

Dávky doplňkových hnojiv (Fosfor+, Makron NPK, Nitrate green)  ladíme jednou týdně testy a pozorováním rostlin. Jaké hodnoty sledujeme? Železo, fosfor a dusík. Hodnoty můžete změřit pomocí testů Ferrin, Foskol a Azotan.

Jak sázet a zastřihávat kobercové rostliny

Jak sázet kobercové rostliny

Kobercovou rostlinu v košíčku opláchneme pod vlažnou vodu a zbavíme ji čedičové vaty. Pokud jsou kořeny hodně dlouhé, můžeme je zkrátit ostrými nůžkami. Košíček rostlin rozdělíme na drobné kousky, které sázíme zhruba 2-3 cm od sebe. 

Pokud sázíme do nové nádrže, je lepší sázet bez vody. To znaména, že substrát navlhčíme, aby jsme nesázeli do suchého. Navíc v průbehu sázení rostliny mlžíme rozprašovačem. 

Je vždy lepší sázet větší množství rostlin. Čím více rostlin na plochu, tím menší je pravděpodobnost, že podlehnou řasám a tím rychleji se rozšíří a zaplní dno.

Jak zastřihávat kobercové rostliny

Během prvních několika týdnů omezte zastřihování na minimum. Pod silným osvětlením budou mít kobercové rostliny tendenci šířit se horizontálně více než vertikálně, což je to, co chceme.

V závislosti na rychlosti růstu se pak dále doporučuje zastřihovat kobercové rostliny každé 2-4 měsíce. Může to však být častěji v závislosti na světle, CO2 a hnojení.

Jakmile se kobercové rostliny začnou hromadit jedna na druhé, je také čas je zastřihnout. Pro střih kobercových rostlin jsou nejlepší zakřivené nůžky, které vám umožní střih v pravém úhlu. Střih provádějte dostatečně blízko podkladu, v jedné rovině se zbytkem koberce.

Pamatujte, že udržovat zdravý hustý koberec není snadný úkol. Chce to čas a trpělivost. 

Proč se akvarijnímu koberečku náhle přestane dařit?

Může se stát, že kobereček, který delší dobu funguje bez problémů náhle začne žloutnout a uvadat. nejčastěji tomu bývá ze tří důvodů.

  1. Náhlá a drastická změna parametrů vody. Příkladem může být přechod relativně měkké, remineralizované vody RODI na vodu z vodovodu s vysokým pH, GH a KH. Tím se můžou rostliny vyšokovat a dochází k hromadnému rozpadu pletiva, čímž se rostlina snaží přizpůsobit novým podmínkám. Stejný problém může nastat, pokud dojde k velkoobjemové výměně vody a použijete extrémně studenou nebo horkou vodu
  2. Nedostatečný prostřih. Pokud se koberec nechá příliš ztloustnout, spodní část koberce může mít potíže se získáváním dostatečného množství kyslíku a světla.
  3. Nedostatek živin a vyčerpaný substrát.

Mohlo by se vám hodit

Autor článku: Eva Gonda

Produkt přidán na Váš seznam
Product added to compare.