VOLCANO BLACK POWDER 2L Expand

VOLCANO BLACK POWDER 2L

Rataj Rataj

8594057622916


5214

Nové

Černý akvarijní substrát, vulkanického původu, zrnitost 1-2 mm

Více podrobností

Skladem

152 Kč

s DPH

Popis

VOLCANO BLACK Rataj

Černý substrát, vulkanického původu. Granule jsou 1-2 mm velké, vysoce porézní. Jemnozrný substrát je vhodný pro chov krevete, ryb žijících u dna a pro pěstování kobercových rostlin.

Na rozdíl od křemičitých písků substrát nesléhá a obsahuje dostatek kyslíků nezbytného pro kořeny rostlin a filtrační bakterie. Kořeny rostlin snadno prorůstají substrátem a berou si živiny ze dna. Lepší proudění vody zajišťuje navíc ve dně rovnoměrné rozložení živin a teploty.

Narozdíl od tzv. japonských substrátů (sušené obohacené jíly) neuvolňuje do vody nadbytečné  živiny. Není proto nutná extrémně částá výměna vody (2-3x týdně) v počátcích založení akvária  Sušené jíly navíc mají také tendenci intenzivně poutat látky rozpuštěné ve vodě. Tím se stává komplikovánější např. léčení ryb a hnojení rostlin, kdy je nutné nadlimitní hnojení hlavně draslíkem.

Volcano není chemicky inertní. Drobný lávový otěr, který je v substrátu, je zdrojem celé řady důležitých stopových prvků. Mezi ně patří hlavně železo a mangankteré podporují vybarvení rostlin a intenzitu fotosyntézy. Ne náhodou se vína z vulkanických oblastí řadí na špičku degustačních žebříčků. Vulkanické půdy jim dávají tu perfektní kombinaci vlastností, které z průměrného vína dělá víno špičkové.

Mrkněte na chemický rozbor substrátu. Pro chemickou analýzu jsme připravili výluh 100 g substrátu Black Volcano v 1000 ml destilované vodě. Objem substráte  tedy činil zhruba 10% z objemu vody, což odpovídá akvarijním podmínkám.

 • Zrnitost: 1-2 mm
 • Vhodný pro chov krevet, ryb žijících u dna
 • Vhodný pro pěstování kobercových rostlin
 • Chemicky neutrální, obsahuje pouze stopová množství Fe, Mn (mmol/l)
 • Substrát je porézní = nesléhá, dobře vede živiny a kyslík
 • Perfektní pro zakořenění a růst rostlin
 • Pórovitý substrát je ideální domov pro filtrační bakterie, které čistí vodu = zdravé a čisté prostředí pro ryby a rostliny
 • 100% přírodní
 • Drží tvar - vhodný pro vytváření efektních hardscapů
 • Nedrolí se
 • Neuvolňuje do vody živiny - není nutná častá výměna vody
 • Snadná manipulace

Použití

Substrát před použitím propereme. Volcano jako ryze přírodní produkt obsahuje i drobný lávový prach. Není ovšem vůbec nutné substrát vyprat zcela dočista. Volcano není úplně chemický inertní, obsahuje stopové prvky Fe a Mn. To je jedním z důvodů, proč v něm rostliny tak dobře rostou. Pokud substrát propereme jen zhruba a část lávového prachu v něm zůstane, vůbec to nevadí. Naopak, drobné částice jsou zdrojem okamžité výživy pro rostliny. Jen je nutné takto připravený substrát velmi opatrně a pomalu napouštět, viz. naše video Zakládání akvária.

Jak zjistíme potřebné množství substrátu?

Délka cm x hloubka akvária cm x výška substrátu v cm:1000 = výsledek v litrech

Např. Akvárium o rozměrech dna 100 x 40 cm, potřebná výška substrátu. Hloubka substrátu u přední strany by měla být kolem 2 cm, u zadní stěny 7-8 cm, průměr je tedy 5 cm. U zásobních substrátů stačí 2-3 cm.

100 x 40 x 5:1000 = 20l substrátu

DOPORUČUJEME

Pro náročná (high-tech) akvária, která jsou vybavena intenzivním osvětlením, CO2 dávkováním a jsou osázena náročnými rostlinami doporučujeme použít s Volcano black i zásobní substrát, který obsahuje živiny podporujicí růst a vitalitu rostlin. Z naší nabídky doporučujeme obohacený substrát Aquaclay Ground - Staré dno nebo Staré dno

Pro nenáročná akvária (low-tech) doporučujeme použit organominerální kuličky Bivoj, které uvolňují živiny pozvolna.

Prospěšné bakterie, které se podílí na filtraci vody v akváriu, doplníme do akvária pomocí přípravku Bactoesex. Bactoesex kromě bakterií obsahuje i výživu pro jejich rychlé namnožení. Díky bakteriím bude voda v akváriu nejenom křišťálově čistá, ale hlavně "zdravá".

Substráty