Nedávno skončila fotosoutěž se substrátem Rataj Profisoil. A tak bych se s Vámi rád podělil o mé praktické zkušenosti s tímto pro někoho zatím stále novým subtrátem.
Soutěžní akvárium nebylo mým prvním akváriem, ve kterém jsem Profisoil použil, což bylo nakonec i impulsem k tomu, proč se soutěže zúčastnit. Akvárium bylo foceno do soutěže necelé tři měsíce od založení. I přes tuto krátkou dobu dokázaly rostliny narůst do zamýšlené podoby. Svůj podíl na tom nese samotný substrát. Do spodní vrstvy přišel zásobní substrát a násada bakterií, navrch pak vše překryla vrstva Profisoilu v tloušťce 3-15cm.
Díky jeho lehkosti a vnitřní pórovitosti se biologické procesy v nádrži brzy stabilizovaly, rostliny začaly kořenit a růst úchvatným tempem. To vše samozřejmě i s náležitým přídavkem kapalných hnojiv, dostatku světla, CO2 a kvalitní filtrací.
Záměrně jsem v layoutu akvária volil poměrně náročné druhy rostlin, které potřebují opravdu dobré podmínky aby se ukázaly ve skvělé kondici, např.: Hemianthus „Cuba“, Pogostemon Helferi, Hydrocotyle „Japan“, Didiplis Diandra, Ludwigia Arcuata, Eustralis sp. , Micranthenum Umbrosum a další… Všechny tyto druhy rostly bez sebemenších problémů, markantní rozdíl byl vidět u kořínků Hemianthus „Cuba“, které sahaly až na dno nádrže a celý koberec tak nehrozí svým odtržením ode dna jako se to často stává na klasickém dnu tvořeném pískem.
Celkově tedy hodnotím substrát Profisoil jako velmi vhodnou volbu pro rostlinná akvária i klasické nádrže s nezcela zarostlou plochou dna. Jediným jeho mínusem je jeho lehkost, proto je důležité nechat jej lehce nasát vodu před založením akvária a pokud se chystáte na krkolomnější layouty blízkým přírodním akváriím, pak je třeba dobře sestavit dekorační materiály tak, aby subtrát časem „nestékal“ a neměl tendence tvořit rovinu.
Adam Votava
3.výherní místo v soutěži - AKVÁRIUM SE SUBSTRÁTEM PROFI SOIL