Přidávání CO2 do akvária II. - Jak vybrat CO2 set do akvária
Stanovení množství CO2 a možnosti dávkování jsme zmínili v 1. díle seriálu Proč přidávat CO2. Teď se pojďme podívat na to, jak správně vybrat CO2 set pro akvaristiku a co vše by měl obsahovat.
CO2 set musí dodat oxid uhličitý do akvária:
Zní to jednoduše, ale je potřeba souhry dobře zvolených komponentů. Je potřeba brát v potaz, že pracujeme se stlačeným a potenciálně jedovatým plynem, takže je třeba dodržovat určitá pravidla a použít pouze kvalitní a prověřené komponenty.
CO2 Láhev můžete koupit neplnitelnou pro jednorázové použití, nebo plnitelnou kterou si můžete nechat naplnit v prodejnách technických plynů nebo plnírně hasičských přístrojů.
Definice: Redukční ventil reguluje tlak plynu odebíraný z tlakové lahve na hodnotu tlaku vyžadovanou následnou technologií.
Co musí redukční ventil pro dávkování CO2 do akvária splňovat:
To jsou základní předpoklady, které ventil musí splňovat. Ventily se dále liší svými parametry - regulací tlaku, tím jestli mají manometry a tím zda se jedná o jedno- nebo dvoustupňový ventil.
ventil může být osazen jedním, dvěmi, ale také žádným manometrem. Manometry jsou velmi užitečné, protože na první pohled zkontrolujeme, zda je vše v pořádku.
většina ventilů je osazena otočným regulátorem, kterým nastavujeme výstupní tlak. Některé ventily regulaci nemají, a mají napevno přednastavený výstupní tlak. Pro levnější ventily bez manometrů je to ideální řešení. Pro začínající akvaristy je to ideální řešení - na ventilu není třeba nic nastavovat. Pokud ventil regulaci nemá, můžete být omezeni v použití některých difuzérů a atomizerů - některé mohou vyžadovat určitý minimální tlak a ten nesmí být vyšší než přednastavený tlak ventilu.
je nejběžnější a zcela vyhovující pro akvaristiku (používá ho 99% akvaristů). Tlak je redukován v těle ventilu jednou.
Nevýhodou jednostupňového ventilu je možnost nárůstu výstupního tlaku když dochází plyn v lahvi. Doporučujeme tedy pravidělně sledovat tlak v lahvi a při poklesu pod 50 Barů nechat lahev preventivně doplnit.
je precizní zařízení určené pro aplikace s potřebou konstantního výstupního tlaku i při klesání vstupního tlaku. Snižuje vysoký vstupní tlak vzduchu ve dvou stupních, první stupeň odvede “hrubou práci” a zredukuje tlak na zhruba přičemž druhý stupeň kompenzuje případné výkyvy tlaku prvního stupně, což přináší tyto výhody:
Jehlový ventil snižuje výstupní tlak redukčního ventilu na konečnou úroveň, která odpovídá našim potřebám v akvaristice.
Difuzér je poslední a velmi důležitý článek pro dávkování CO2 - rozptyluje CO2 do akvária přes mikroporézní materiál jako jemné bublinky. Čím jsou bublinky menší, tím více CO2 se rozpustí ve vodě a sníží se ztráta (bublinky z kvalitních difuzérů vypadají spíše jako jemná “mlha”).
CO2 atomizéry jsou nejúčinnějším způsobem dávkování CO2, maximalizují dobu, kterou bublinky stráví ve vodě. Jsou méně náchylné na tvorbu řasy a nemusíme je tedy čistit tak často. Navíc vytváří jemné bublinky, které jsou snadněji vstřebatelné rostlinami. Výhodou je také jejich umístění mimo akvárium, takže pohledově neruší.
reaktor osazujeme na výtok filtru. Je to komora, ve které dochází ke směšování vody s CO2, většinou je v reaktoru jeden nebo více aktivních prvků (rotor), které přispívají ke vstřebání plynu. reaktory narozdíl od difuzérů a atomizérů nemají "tabletu" která rozpouští CO2, jsou tedy prakticky bezúdržbové. Oproti inline atomizéru mohou mít nižší efektivitu.
Doporučujeme tlakovou hadičku určenou pro CO2. Klasické hadičky jsou příliš porézní a CO2 uniká stěnou.