Dávkování CO2 do akvária musí být přesné. Málo CO2 nebude mít žádoucí efekt na růst rostlin, naopak příliš CO2 bude dusit ryby. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Kdy dávkovat CO2 do akvária?
CO2 do akvária nedávkujeme stále, doba dávkování je závislá na době svícení v akváriu. V noci chybí světlo, které je jedním ze základních předpokladů fotosyntézy a rostliny tedy nemají zdaleka tak velkou potřebu CO2 jako ve dne. Pokud bychom CO2 dávkovali i v noci, tak by se v akváriu hromadilo a mohlo by otrávit ryby.
Přívod CO2 do akvária otevíráme a uzavíráme pomocí elektromagnetického ventilu, který připojíme ke spínacím hodinám.
Kdy tedy dávkovat:
- začínáme hodinu před zapnutím světla
- vypneme ho hodinu až dvě před zhasnutím.
Po zapnutí světel (kdy mají rostliny největší “hlad”) tedy již bude ve vodě odpovídající koncentrace CO2 a naopak po vypnutí světel už bude CO2 převážně spotřebované a ryby budou spokojené.
Nonstop dávkování přichází do úvahy pouze pro akvária se slabším osvětlením a menším množstvím rostlin. V těchto akváriích rostliny nespotřebují tolik CO2 a riziko otravy ryb není tak velké. I pro tyto akvária je ale vypínání CO2 na noc lepší variantou - přidáváme CO2 efektivněji (CO2 dávkované v noci přijde vniveč a 2x rychleji tak spotřebujeme lahev) a bezpečněji pro ryby. Pokud provozujete soupravu bez elektromagnetického ventilu tak doporučuji opravdu pečlivě pozorovat ryby a jejich kondici.
Jak měřit CO2 v akváriu?
Abychom věděli, kolik CO2 je potřeba dávkovat, musíme umět změřit jeho koncentraci v akváriu.
Optimální koncetraci odvodíme z Tillmanovy tabulky:
- 15 - 25 ppm CO2 pro méně nasvětlená akvária
- 25 - 35 ppm pro intenzivně nasvětlená akvária.
Pro začátek se můžeme držet nižší doporučené hodnoty.
Z tillmanovy tabulky zjistíme hodnotu pH, které odpovídá uhličitanové tvrdosti v akváriu a požadované koncentraci CO2.
Princip regulace poté spočívá v tom, že:
- ve dne se pomocí dávkování CO2 snažíme snížit pH v akváriu na požadovanou hodnotu
- v noci, kdy dávkování vypínáme, by se snížení koncentrace CO2 mělo projevit zvýšením pH zhruba o jednotku.
Shrnutí : v akváriu máme dva režimy, denní a noční
- Denní “CO2” režim: Snažíme se rostlinám dodat co nejvíce CO2 při zachování dobrých podmínek pro ryby.
- Noční “kyslíkový” režim: priorita je dostatek kyslíku pro ryby a prospěšné nitrifikační bakterie
Kolik CO2 dávkovat?
CO2 začínáme dávkovat tak, že na každých 10l vody v akváriu pouštíme jednu bublinku CO2 za minutu. Následně měříme koncentraci CO2 v akváriu a případně zvyšujeme množství dávkovaného CO2.
Metody měření
Koncentraci CO2 v akváriu můžeme měřit několika způsoby. Způsob, jakým budeme CO2 měřit pak ovlivní i náš postup při regulaci dávkování CO2.
Nárazově měřením pH
Předpokládá, že známe hodnotu KH vody v akváriu (tu zjistíme testem uhličitanové tvrdosti Karbon). Při opakovaném měření můžeme brát KH jako konstantní a měřit pouze kyselost vody pH. Tu změříme pH testem Akvin nebo přesněji a rychleji pH metrem. Obsah CO2 pak zjistíme z Tillmanovy tabulky.
Výhodou této metody je, že nám dá aktuální a relativně přesnou hodnotu koncentrace CO2.
K tomuto způsobu regulace potřebujete:
- KH test Karbon
- pH test Akvin nebo ideálně pH metr
Permanentní měření dropcheckerem
Dropchecker je nejběžnější řešení pro měření obsahu CO2 v akváriu. Jeho funkce je založena na principu látkové výměny. Jedná se o průhlednou nádobku, do které nalijeme vodu a několik kapek indikační kapaliny. Při ponoření nádobky do akvária je mezi roztokem v dropcheckeru a vodou v akváriu vzduchová kapsa. Do této vzduchové kapsy se uvolňuje plynné CO2 z akvária a to se následně vstřebává do roztoku v dropcheckeru. Již zmíněná indikační kapalina reaguje na koncentraci CO2 a dochází ke zbarvení roztoku (■ - málo CO2, ■ - optimum CO2, ■ - moc CO2)
Výhodou je nulová časová náročnost a také, že měření máme stále na očích a máme tak možnost průběžné kontroly.
Nevýhodou je velká latence měření. Příklad: začneme dávkovat CO2 do akvária, kde dojde ke zvýšení jeho koncentrace. Následně dojde ke zvýšení koncentrace CO2 ve vzduchové kapse dropcheckeru a teprve poté až se CO2 absorbuje do roztoku v dropcheckeru tak dojde ke změně jeho barvy. Dropchecker nám tedy reálně ukazuje koncentraci CO2, která byla v akváriu před jednou až dvěma hodinami.
Dropcheckery rozlišujeme na :
-
skleněné: minimalističtější vzhled, pohledově neruší v akváriu. Nevýhodou je obtížnější čištění a horší odečet barvy roztoku. Lze si pomoct bílou plastovou kartičkou, kterou ponoříme za dropchecker.
-
plastové: rozebiratelné, dají se snadno vyčistit. velká výhoda je, že mívají bílé pozadí, takže jasně kdykoliv vidíme barvu indikačního roztoku.
Pro měření CO2 dropcheckerem potřebujete:
- libovolný dropchecker
- indikační kapalinu (u některých dropcheckerů je již součástí balení)
Přesné dávkování - Regulace dávkování CO2 pH controlerem
Nejjednodušší a nejbezpečnější je dávkování CO2 pomocí pH controlleru - vše je zautomatizované a jsou zajištěny optimální podmínky pro rostliny i ryby.
PH Controller je zařízení, které se skládá z řídící jednotky, sondy a spínané zásuvky. Sonda kontinuálně měří hodnotu pH v akváriu řídící jednotka pak podle hodnoty pH v akváriu ovládá elektromagnetický ventil na CO2 soupravě (sepne při překročení nastavené hodnoty pH a vypne při poklesu pod nastavenou hodnotu).
Přínosy pH controlleru:
-
Vitální rostlliny - díky pH controlleru máme stále optimální koncentraci CO2 pro růst rostlin, což pomocí drop checkeru zdaleka není tak jednoduché
-
Bezpečnost pro ryby - zaručuje, že větší množství CO2 vlivem nehody nebo technické závady neunikne do akvária, kde může nadměrná koncentrace otrávit ryby. Jakmile koncentrace CO2 stoupne nad optimum a klesne tím pádem pH vody, controller dávkování CO2 vypne. Nemusí jít jen o nehodu nebo neopatrnou manipulaci. Pokaždé, když dochází tlak v lahvi, tlak na výstupu nebezpečně stoupá. Pokud si tento okamžik nepohlídáme a lahev včas nedoplníme, může dojít k otravě ryb.
-
Úspora CO2 - dávkujeme přesně tolik CO2, kolik je potřeba, takže prodloužíme interval doplnění lahve
Princip regulace:
- Na controlleru nastavíme hodnotu pH, kterou chceme v akváriu udržet.
- Pokud pH stoupne nad nastavenou hodnotu, controller sepne elektromagnetický ventil a otevře tak přívod CO2 do akvária.
- Přívod CO2 je vypnut, až pH vody v akváriu klesne na námi nastavenou hodnotu.
Mezi pH controller a elektromagnetický ventil zapojíme spínací hodiny, aby dávkování CO2 bylo v noci zastaveno. Je potřeba digitální spínací hodiny - mají vnitřní baterii (klasické spínací hodiny potřebují permanentní napájení - to spínaná zásuvka controlleru neposkytuje)
K tomuto způsobu regulace potřebujete:
- pH controller (sada již obsahuje vše potřebné)
- digitální spínací zásuvku (musí mít baterii pro uchování nastavení i když není "pod proudem")